Fisher & Paykel 30-inch Freestanding Dual-Fuel Range with Warming Drawer OR30SCG6R1
Fisher & PaykelSKU: OR30SCG6R1
Color: Red
Features
AEROTECH™ TECHNOLOGY
AEROTECH™ TECHNOLOGY
EVEN HEAT
EVEN HEAT
EASY TO CLEAN - DUAL FUEL / GAS RANGES
BURNER POWER & CONTROL
BURNER POWER & CONTROL
Specifications
General
Series Name
Classic
Fuel Type
Dual Fuel - Natural Gas
Installation Type
Freestanding
Color
Red
Manufacturer Color
Red
Appliance Care
Pyrolytic Self-Clean
Cooktop
Burners/Elements
4
Burners/Elements Output
• Dual Wok Burner Inner / Outer (Natural Gas) X2: 1000 - 18000 BTU
• Max Burner Power: 18000 BTU
• Semi-rapid Burner (LPG) X2: 1500 - 8000 BTU
• Semi-rapid Burner (Natural Gas) X2: 1500 - 8000 BTU
• Total Cooktop Power: 52000 BTU
Burners
Sealed
Oven
Capacity (cu. ft.)
3.5 cu.ft.
Number of Ovens
Single
Programs
• Aero™ Bake
• Aero™ Broil
• Aero™ Pastry with Pizza Mode
• Bake
• Maxi Broil
• Rapid Proof
• Roast
• Self-Clean Function
• True Aero™
Features
Technologies
• Aero™ Bake
• Aero™ Broil
• Aero™ Pastry with Pizza Mode
• True Aero™
• True Convection
Convection
Yes
Downdraft Ventilation
No
Oven Light
Yes
Self-Cleaning
Wi-Fi
No
Additional Information
• Advanced Cooling System
• Broil: 4050 W
• 7 Rack Positions
• Anti-Tilt Bracket
• Auto Re-Ignition System
• Balanced Oven Door
• Catalytic Venting System
• CoolTouch Door
• Full Extension Telescopic Sliding Shelves
• Non-Tip Shelves
• Automatic Cooking/Minute Timer
• Automatic Pre-Set Temperatures
• Bright Chromed, Cast Zinc Dials with Illuminated Halos
• Celsius/Fahrenheit Temperature
• Electronic Clock
• High Resolution Display
• Laser Etched Graphics
• Precise Electronic Temperature Control
• Turned Stainless Steel Clock Buttons
• Turned Stainless Steel Clock Crown (Dial)
Drawer Features
Power
220 W
Warming
Electrical Information
Information
• 208 V / 240 V
• 60 Hz
• 30 A
Certifications and Approvals
Sabbath/Star-K
Accessories
Included
• 2-pc Grill System (Broil Pan and Grill Rack)
• Broil Pan
• Full Extension Telescopic Shelves: 2 Sets (Part 578776)
• Grill Rack
• Pyrolytic-Proof Shelf RunnersL 1 Set
• Small Pot Support: 1 (Part 533981 Cast)
• Wok Stand: 1 (Part 534678)
Optional
• Hob Rear Trim 3 1/8" (Part 81656)
• Kick Strip, Stainless Steel (Part 81660)
Dimensions
Class Width
30"
Width
29.87 inch(es) / 75.88 cm
Height
35.75 inch(es) / 90.81 cm
Depth (Without Handles)
25.25 inch(es) / 64.14 cm
Additional Dimensions
Cutout: Depth 25 1/4", Width 30"